Preaven, ahol a történet játszódik, egy jövőbeli, fiktív, utópisztikusból disztópikusba fordult világ és társadalom képét mutatja, melyben egy értelmetlen háború elől menekülő kis csoport életébe nyerhetünk betekintést. Ezt a veszélyekkel, feszültséggel és nélkülözéssel terhes életet forgatja fel egy – látszólag – amnéziás idegen felbukkanása, s az igazi bonyodalmak ezután kezdődnek...
A menekültek nehéz sorsa – még ha néha háttérbe szorult is a bimbózó romantikus kapcsolatok árnyékában – szintén átjött az idetartozó jelenetekben: a csapdakeresős jelenetnél különösen átjött a feszültség, amely aztán jól le is csapódott Aimes arcán, de akkor is érezhető volt, amikor Aimes és Albine elbújtak a felderítők elől. A helyzet valódi súlyosságát azonban mégis Cormac és Nova tragédiája adta. Ami velük történt, fájdalmas volt és szomorú, mégis kellett ahhoz, hogy kellőképpen átérezhessük, tényleg valós a veszély, az embert bármikor szó nélkül agyonlőhetik, de a megfelelő orvosi ellátás és gyógyszerek, valamint az élelem hiánya is komoly problémákat okoz. Piros pontot érdemel, hogy nem próbáltad meg a főhősnőt egy országméretű szervezkedés, elnyomás elleni lázadás élére állítani, és megmaradtál két egyszerű család saját túlélésükért folytatott küzdelménél. Számomra ez mindenképpen átérezhetőbb, hitelesebb, emberközelibb. (Persze, ki tudja, mit tartogatsz számunkra a folytatásban?)
Megemlíteném még, hogy remekül bántál a részek végi függővégekkel, némelyik igazán körömrágósra és ütősre sikerült, le a kalappal! Az évadzáró pedig a hab volt a tortán, gonosz, de zseniális húzás volt így lezárni.
Noha alapvetően nem annyira rajongok a túl erős, túl határozott főhősnőkért – valamiért jobban kedvelem azokat a női karaktereket, akik inkább csak „lélekben erősek”, de egyébként mernek „gyenge nők” lenni – Albine karaktere mégis az első perctől kezdve szimpatikus, az egyik legjobb női főszereplőnek tartom őt: határozott, okos, tiszteletreméltó, és szó szerint mindenre képes a szeretteiért. Igazi vezető, ugyanakkor mégis emberi, képes hibázni, megkérdőjelezhető döntéseket hozni. Igazán „él”. Nagyon tetszett, hogy a vele történt múltbéli borzalmak nem céltalanok voltak, és nem sajnálatkeltés volt a céljuk, hanem nagyon komoly és nagyon is reális, hiteles következményei voltak Albine személyiségére és viselkedésére egyaránt.
Érdekesnek találtam, hogy a történet egyetlen igazán negatív és gonosz – valóban negatív – szereplője Rhydian és az apja, akik valójában csak említés és visszaemlékezés szintjén jelennek meg, tehát nem aktívan, csak közvetve befolyásolják az eseményeket; ennek ellenére a történet mégis remekül működik. Szép munka!