Az ezredforduló előtt három évvel megjelent a világ egyik legismertebb könyvsorozatának első kötete, és azóta is tartja töretlen sikerét a Harry Potter. Azóta megjelent mind a hét könyv filmváltozata, emellett előzménysorozata holnap fog napvilágot látni a magyar mozikban. És persze, nem utolsó sorban a múlt hónapban jelent meg a 8. könyv is.
Aki kíváncsi, mi mindenen ment keresztül a sorozat, és hogy hogyan vélekedünk a legújabb könyvről, a Tovább… mögött megtekinthetitek :)
juhaszgaga & Matt
|
Az írónő, az elképesztő tehetségekkel és önzetlenséggel megáldott J.K.Rowling fejébe egy vonatút alkalmával jutott eszébe a varázsvilág megalkotása. Mire a vonat befutott az állomásra, már fejben készen is volt a történet főbb eseményeivel. Az olvasók pedig 1997-ben már kezükben is tudhatták az ifjú varázslótanonc kalandjainak első kötetét (Magyarországon 1998-ban). Már akkor hatalmas sikerei voltak a történetnek, de a halhatatlanok közé a filmek tették.
A könyvek is egyre többet veszítenek humorérzékükből, ahogyan haladunk a sötétség teljes uralmának időpontjáig. Azonban varázsát egy percre sem hagyja el.
...ahol zárul
A sorozat 2007-ben ért véget az olvasóközönség számára, azonban a filmnézők, mint jómagam még messze nem tudtam, hogy mi fog történni – hála az akkor még spoilermentes internetnek –, de egészen az utolsóelőtti filmig tartogattam az összes könyvet. Majd a moziból kilépve elhatároztam, hogy el fogom olvasni a sorozatot. Két hónap alatt elolvastam. Majd utána még kétszer. És tervezem ismét az újraolvasást ^^
A jól ismert főszereplők háttérbe szorulnak, és átadják a stafétát az új generációnak, Albus Potternek, aki Harry és Ginny fia, Rose Granger-Weasly-nek, aki Ron és Hermione gyermeke, továbbá Draco Malfoy utódjának, Scorpusnak. Albus a kamaszkor küszöbén áll, és apja hírneve teherként nehezedik vállára, ráadásul váratlanul veszélyes helyzetbe keveredik. A könyv izgalmas fordulatokkal telis-tele vár rátok.
A színházban persze más szereplőket ismerhetünk meg, mint a filmben. A negyvenes Harry Potter bőrébe Jamie Parker bújhatott, Paul Thornley lett Ron Weasley, Hermione szerepét pedig Noma Dumezweni kapta, és hogy mi ebben a meglepő? Hermione színesbőrű lett a darabban. Az írónő egy érdekes interjú keretében elárulta, a könyvben sehol nem határozta meg a szereplő bőrszínét. A változások ellenére a produkció sikeres lett, a színészek remekeltek.
Vélemények: (Figyelem! Enyhe spoilerek előfordulhatnak!)
Matt: Örültem, mikor kezembe vehettem a frissen vásárolt könyvet, és attól a pillanattól kezdve faltam a sorokat az utazásom alatt. A Harry Potter és a Halál ereklyéi kötet legvégén pár oldalban betekinthettünk a 19 évvel későbbi történetbe.
Az új könyvben még inkább megismerhettem a következő generációt. Az elején picit csalódott voltam, mert nagyot ugrottunk az időben, Harry legkisebb fia, Albus Potter azonnal kamaszodni kezdett. Mivel nem láttam a londoni darabot, hiába a zárójelek, nehéz volt elképzelnem, mit csinálnak a szereplők a párbeszédek alatt, így a filmben látott szereplőket és helyszíneket próbáltam vizualizálni olvasás alatt. Szerencsére vizuális típus vagyok. :D
Őszintén, azonnal feledtem a csalódottságot, élveztem az olvasást, és máris megszerettem a könyvet. Felbukkan és fontos szerepet tölt be a harmadik kötetből ismert időnyerő, amelynek nem túl okos dolog rabjává válni válaszokat kutatva a „Mi lett volna, ha..?” kérdésekre, Harry és Hermione kényszerül használni. Ennek segítségével megelevenedik az elmúlt hét könyv, de leginkább a Harry Potter és a tűz serlege cselekménye, amelyben visszacsöppenünk a Trimágus Tusa idejére, és egyetlen esemény megváltoztatásával olyan eseménylánc indul útjára, melynek végzetes következményei kihatnak Harry Potterre és az egész világra. Nekem nagyon tetszett, hogy ilyen apróságokra is figyeltek, és egyetlen apró dolog miatt indul be a láncreakció.
Elmélkedtem rajta a könyv megjelenése előtt, mi lett volna, ha Voldemort megnyeri a roxforti csatát, fantáziáltam, vajon milyen új világrend született volna, hogyan alakult volna az új rendszer. A könyv követi az elképzeléseimet, és örültem, hogy erről olvashattam. Természetesen nem egyetlen párhuzamos világról esik szó a történetben, de nekem ez volt a kedvencem. Sajnos azonban nagyon rövidre sikeredett, ez volt a második csalódásom.
Összességében az időnyerő részleteit nem vesézték ki eléggé, kidolgozatlan maradt, ettől függetlenül a sok dráma és fordulat után a történet szép befejezést kapott.
Amit nagyon sokan kritizáltak, az az, hogy nem a megszokott változatban íródott. Aki egy kicsit is tud olvasni, az a borítón láthatja, hogy ez egy szövegkönyv. Nem egy regény, nem novella: szövegkönyv, aminek a felépítése csak párbeszéd és minimális leírás szerelemgyereke. És habár én utálom az ehhez hasonló könyveket, Harry Potterben kifejezetten ütős lett, mivel olvasás közben az egészet filmként képzeltem el, és nagyon jól olvastatta magát.
A történetet is sokan kritizálták, mondván, hogy egy fanficet is jobban megírnak, de ezzel nem értek teljes mértékben egyet. Azzal viszont igen, hogy az írók (mivel J.K.Rowling csak segédkezett a színdarab és a könyv megalkotásánál) nem mertek új dolgokat belevinni a történetbe, maradtak a régi, jól megszokott dolgoknál. Hiányoltam az újdonságot, de ez is csak így utólag tűnik nekem fel.
Emellett a történet Harry és Draco fiának, Albus és Scorpius abarátságáról szól, a két fiú kalandjairól, ami már az első néhány oldal leforgása alatt be is indul. Túl sok fordulat nincs benne, de amik vannak, azoktól biztos, hogy az olvasó eldobja a varázssüvegét.
Kapunk rengeteg régi szereplőt új köntösben. A régről ismert szereplők, az Auror Harry, a Mágiaügyi Miniszter Hermione, és a Weasley Varázsvicc Vállalatot igazgató Ron is. Draco Malfoy is feltűnik, és szó ami szó, a felnőtté válás megtette a hatását, olyan emberré vált, amivé sohasem gondoltam. Régi szereplők egész garmadája tűnik fel, és bármilyen meglepő, de Voldemort is visszatér :P
Azt azonban, hogy ki az elátkozott gyermek, én egy hónap után sem jöttem rá XD