Kép: http://cakedutchess.net/
Kép: http://poltergeistjewellery.tumblr.com/
Ha az ékszer nem a ti műfajotok, harisnyavirágot még mindig ajándékozhattok! A nejlonharisnya kényes darab, és egyetlen aprócska lyuk miatt ki lehet dobni az egészet.. ha az ember lányának nincs tudomása arról, miféle csodás alkotások születhetnek belőle egy kis dróttal, gyönggyel és ügyességgel. Mikor először találkoztam ezzel a technikával, nagyon meglepődtem, hogy hétköznapi anyagokból ilyen látványos és tartós díszeket lehet létrehozni. Sokan továbbfejlesztették az egyszerű porfogó ötletét, és a virágokba apró izzókat helyeztek, hogy az alkotás hangulatvilágításként is működhessen. Alapanyagul használhatunk egyből színes harisnyát, de akár később is színezhetjük őket tetszésünk szerint. Hasznos tippeket és leírást a Harisnyavirág oldalán találhattok!
|
Kép: harisnyavirag.hu
Kép: szerelempark.hu
Kép: http://www.liveinternet.ru/
Kép: http://www.rozsagyertya.hu
Értesülve azonban Thea készülő cikkéről üveget és fenyőtobozt ragadtam, és bár jóval kevesebb hozzávaló állt rendelkezésemre, mint általában, megpróbálom bemutatni ezeknek a kis diorámáknak a csínját-bínját.
Amire fix, hogy szükséged lesz:
- Üres, tiszta befőttesüvegek (vagy üdítős flakonok)
- Jó minőségű olló
- Ragasztó (pillanatragasztó vagy ragasztópisztoly)
- Fenyőtobozok, fagyöngy, mogyoró…
- Hurkapálcika
- Fenyőgirland vagy fenyőágak
- Mindenféle icipici kiegészítő, amelyet díszítésre használhatsz
- Vatta (lehetnek akár pamacsok is, vagy párnatöméshez használt vatta)
- Műhó spray (vagy hiányában pontozóecset és fehér festék)
(Ha nincs befőttesüveged, egyszerűen csak vágd le egy nagyobb üdítős flakon felső részét, rajzold körbe egy kartonpapíron, majd bő egy-másfél centi ráhagyással vágd ki a kartont. Mindent ugyanúgy csinálj, mintha üveggel dolgoznál – csupán a dolgokat a karton közepére ragaszd, és mikor elkészültél, ragaszd a flakonodat az elkészült kis világod köré. :) )
Ezután nekiláttam a díszítőelemek elkészítésének. Gyakorlatilag bármit használhatsz – tobozokat, mogyorót, fagyöngyöket, műmohát… az anyagok tárháza végtelen.
Ha mégis a girlandos megoldást választod, olyat keress, amelyben belül vékonyka fémszál fut – ez nagyban megkönnyíti, hogy a hurkapálca köré csavard.
A girlandot felül ragasztópisztollyal a hurkapálcika tetejéhez rögzítettem, majd miután megkötött a ragacs, egyszerűen felcsavartam, és a megfelelő méretet elérve elvágtam.
Ne feledkezz meg a tobozok, mogyorók és fagyöngyök elhelyezéséről sem – nagyon cukin mutatnak az aprócska fenyő körül. :)
Állatkák/figurák: gyakorlatilag bármiből készíthetsz apróbb figurákat, amelyekkel szebbé-jobbá/színesebbé teheted a kis diorámádat.
Én először kék, légmentes hungarocellből faragtam két kis nyuszit, aztán akrillal lefestettem őket.
Aztán úgy döntöttem, hogy mivel a kék szín még három réteg után is átütött a fehér festék alatt, ezért lefújom őket fújós gittel.
Csak a tragédia pillanatában ébredtem rá, hogy nem normális reakció, ha a nyuszikák füstölnek… De legalább lett két szuper zombi-nyulam:
Eme frenetikus sikeren felbuzdulva készült el gesztenyéből és gyufából ez a félkész állapotban lefotózott, Züzü névre keresztelt őzike is:
Ha mindennel elkészültél, egyszerűen csak ragasztózd be az alját, és helyezd a megfelelő pontra a bevattázott befőttesüvegedben, és végezetül a dolog megkoronázásaként vagy fújd le az üveg felső részét hó spray-vel nagy távolságról, vagy a fehér festékkel és pontozóecsettel fess havat rá.
Az alapelv ugyanaz, viszont jól meg kell válogatnod az anyagokat, amelyekkel dolgozol.
A műanyag üvegek az alsó (karton) rész miatt felejtősek – hisz pillanatok alatt átáznak.
Az alsó vattát érdemesebb több (3-4) rétegben belerakni, és ragasztópisztollyal jól összeragasztani. (De vigyázz, hogy ne nyomd össze!)
A süthető gyurma és hungarocell állatokat szintén felejtsd el – inkább műanyag, vagy gumi állatkákat válassz. (Ha nem szeretnél sokat költeni rá, akkor 100 forintos boltokban lehet kapni festetlen, rózsaszínű állatokat csomagban – fesd ki az általad választott élőlényt akrilfestékkel, majd száradás után lakkozd le valami igazán jó minőségű lakkal. [pl.: falakk is tökéletes] legalább két rétegben.)
Mindent jó alaposan ragassz a helyére, és várj egy napot, hogy teljesen megkössön az egész.
Ha készen vagy, és mindent a helyére illesztettél, szórj fél-egy-másfél evőkanál - az üveged méretétől függően - fehér, ezüst (vagy ami színben az elkészült aprósághoz illik) csillámot, majd töltsd fel az üveget desztillált vízzel és adj hozzá 5 csepp glicerint. Ne többet, ne kevesebbet! Legjobb, ha a szemcseppek kis adagolójával méred ki – természetesen alapos elmosás, tisztítás után.
Tedd vissza a fedelet, zárd le jó alaposan (az se árt, ha előtte a fedő szélét ragasztóval körbevonod, és úgy csavarod fel az üvegre, majd mielőtt fejre álltanád, hagyod pár óráig állni) – ha készen vagy, akkor fordítsd meg, rázd fel, és örülj a saját készítésű hógömbödnek. :)
Vatta, egy picike fenyő, apró díszek, két toboz…
Javaslat: bár a rövid határidő miatt ezúttal barna temperával festettem le az előzőleg kivágott „ablak” keretét, érdemesebb ehhez is vékonyabb jégkrém-pálcikákat használni, és egyszerűen felragasztani őket.
Szán: Dekorkartonból készült (az átlag kartonnál sokkal erősebb, masszívabb), azonban ha nincs ilyesmi kéznél, egyszerű dobozból is megcsinálhatod. Papíron megrajzoltam az alapot, aztán átmásoltam a kartonra, kivágtam, összeragasztottam, majd temperával lefestettem. Végül hó spray-vel óvatosan lefújtam. :)
Szívből tudom még ajánlani a jégkrém-pálcikákból készült szánkót, mert nagyon mutatós. ITT láthattok róla példát, pillanat- vagy faragasztóval is percek alatt elkészíthető. Pálcikát bármelyik hobbiboltban találni, érdemes a közepes méretet választani belőle.
Annak ellenére vágtam neki a projektnek, hogy soha életemben nem voltam képes még egy egyenes vonalat sem meghúzni – de kit tart ez vissza a karácsonyi időszakban?!
Csupán azt sajnálom, hogy picit hajráztam (főleg a fényviszonyok miatt a fotózáshoz), ezért nem volt időm megvárni a festék száradását. Elférne rá még egy réteg.